ANTHRO-DIGIT (Digital archive for Anthropology) è un progetto di raccolta e digitalizzazione di pubblicazioni, documenti e materiali di interesse storico-scientifico condotto  dall’ Istituto Italiano di Antropologia (ISItA), che prevede l’accessibilità  piena e gratuita a  tutti gli utenti della rete.

 

L’avvio del progetto è stato possibile grazie a un contributo del Ministero per i Beni e le Attività Culturali (Direzione Generale per i Beni librari e gli Istituti culturali  SERV.III).

 

 

 

 


December 3, 2009

 

15.00 - 18.30 Registration and poster posting (Anthropology Building, Aula 1)

 

 

Opening Session (Statistics Building, Aula Gini)

 

16.30 - 16.45 Giovanni DESTRO-BISOL (Italy); Franz MANNI (France)
Welcome message

 

 

Opening lecture

 

16.45 - 17.45 Mark JOBLING (UK)
Molecular anthropology in the genomic era

 

 

17.45 - 18.30 Cocktail (Anthropology Building, Aula 1)

 

 

********************************

 


December 4, 2009

 

8.00 - 10.00 Registration (Anthropology Building, Aula 1)

 

 

 

Session 1 – Africa (Statistics Building, Aula Gini)

 

Keynote lecture

 

9.00 - 9.45 Jorge ROCHA (Portugal)
The peopling of Africa

 

9.45 - 10.05 Jeroen PIJPE (The Netherlands)
Skewed male population substructure among an agriculturalist Ghanaian tribe

 

10.05- 10.25 Sergio TOFANELLI (Italy)
Malagasy admixture: the tale of a recent encounter between deep-rooted lineages and beyond

 

10.25 - 10.45 Fulvio CRUCIANI (Italy)
Human Y-chromosome haplogroup R1b1a (R-V88): A paternal genetic record of early-mid Holocene trans-Saharan connections

 

10.45 - 11.05 A. RANCIARO (USA)
The Genetic Basis of Lactase Persistence in Africa

 

 

11.05 - 11.20 Africa: Poster presentations (5 minutes each)


Sara PIACENTINI (Italy)
GSTM1 and GSTT1 gene polymorphisms in European and African populations


Sarah MARKS (UK)
Molecular characterization of low recombination genomic regions for bio-anthropological studies: The peopling of Southern Africa


Valeria MONTANO (Spain)
A genetic perspective on the spread of Bantu communities

 

 

11.20 - 11.50 Coffee Break

 

 

 

Session 2 – Europe (Statistics Building, Aula Gini)

 

Keynote lecture

 

11.50 - 12.35 John NOVEMBRE (USA)


The genetic variability of the European continent

 

 

 

12.35 - 13.35 Europe: Poster presentations (5 minutes each)

 

Alessio BOATTINI (Italy)
The Genographic Project in Italy: Y-chromosome preliminary results and perspectives

 

Carla CALO' ( Italy)
Analysis of Y-chromosome polymorphisms in the linguistic isolate of Carloforte (Sardinia)

 

R. LELLI (Italy)
The peopling of Southern italy: A maternal view

 

Valentina COIA (Italy)
Italian oriental Alps: mtDNA variation in geographically and linguistically isolated populations

 

Maria LOPEZ-VALENZUELA (Spain)
Analysis of Y-chromosome variation in Gypsies

 

Roberto RODRIGUEZ-DIAZ (Spain)
Distribution of Surnames and Genetic Flow in a Rural Spanish Region: Genetic Structure

 

Ashot HARUTYUNYAN
When genetics and history clash: The origins of Hamshen Armenians

 

Renato POLIMANTI (Italy)
GST polymorphism in the Italian population: Anthropogenetic marker or marker of susceptibility?

 

Andrea NOVELLETTO (Italy)
Diet-driven dynamics of NAT2 variants in dispersed human populations

 

Elena GIGLI (Italy)
An improved PCR method for endogenous DNA retrieval in contaminated Neanderthal samples based on the use of blocking primers

 

A. ZAULI (Italy)
HaPlone: A user-friendly web-based application for the menagement of molecular anthropology data

 

 

13.35 - 14.45 Free lunch offered to all registred participants (Anthropology Building, Aula 1)

 

 

14.45 - 15.05 Avshalom ZOOSSMANN-DISKIN (Israel)
The origin of Eastern European Jews revealed by autosomal and sex chromosomal polymorphisms

 

15.05 - 15.25 Luca PAGANI (UK)
Characterization, through re-sequencing, of genetic variants associated with high altitude adaptation in North Caucasian ethnic groups

 

15.25 - 15.45 Turi KING (UK)
Genome-wide analysis of coancestry among men sharing British surnames

 

 

 

Session 3 – Beyond geography (Statistics Building, Aula Gini)

 

The Falush Corner

15.45 -  16.15 Daniel FALUSH (UK)
A new statistical method to infer population admixture events using genetic variation data

 

16.15 - 16.45 Coffee Break

 

16.45 - 17.05 Marco SAZZINI (Italy)
Is Molecular Anthropology ready for the Next-Generation Sequencing Technologies revolution? A whole transcriptome sequencing case study

 

17.05 - 17.25 Roscoe STANYON (Italy)
Evolutionary Molecular Cytogenetics provides aPictorial Legacy of Human Origins and an Explicative Foundation for Contemporary Genomics

 

17.25 - 17.45 Vincenza COLONNA (Italy)
Detection of genetic structure in isolated populations: effects of consanguinity, divergence time and effective population size

 

17.45 - 18.05  Francesc CALAFELL (Spain)
Recombination-based human population genomics

 

18.05 - 18.45 Poster viewing (Anthropology Building, Aula 1)

 

21.00 - Conference Dinner

 

 

********************************

 

 

December 5, 2009


Session 4 - Asia and the Americas (Anthropology Building, Aula Sergi)

 

Keynote lecture

9.30 - 10.15 Martin RICHARDS (UK)
Archaeogenetics and the peopling of Asia

 

 

10.15 - 10.35 Laure SEGUREL (France)
Looking for genetic adaptations to diet from a comparative study of herders and agriculturalists in Central Asia

 

10.35 - 10.55 Frederick DELFIN
Y-chromosome genetic diversity of Filipino Negrito and non-Negrito groups

 

10.55 - 11.15 Ellen Droefn GUNNARSDOTTIR (Germany)
High-throughput sequencing of complete mtDNA genomes in three groups from the Philippines

 

 

11.15 - 11.45 Coffee Break and poster viewing

 

 

11.45 - 12.05 Irina PUGACH (Germany)
A genetic record of Australian aborigines based on large-scale genotyping data

 

12.05 - 12.25 Mannis VAN OVEN (The Netherlands)
Unexpected island effects at an extreme: human genetic diversity in Nias

 

Keynote lecture

12.25 - 13.10 Connie MULLIGAN (USA)
A genetic perspective on peopling of the Americas

 

 

13.10 - 14.30 Free lunch offered to all registred participants (Anthropology Building, Aula 1)

 

14.30 - 14.50 Rebecca JUST (USA)
Characterization of a Native American mtDNA haplogroup C lineare

 

14.50 - 15.10 Jodi IRWIN (USA)
Geographic substructure in the mitochondrial DNA distribution of U.S. “Hispanic” populations

 

15.10 - 15.20 Poster presentations (5 minutes each)


Mark WHITTEN (Germany)
Investigating potential ascertainment bias in sample selection using complete mitochondrial DNA genome sequences of Siberian populations


L. ROEWER (Germany)
Local evolution in the Amazon basin: Studies of  Y-chromosome markers

 

 

15.20 - 15.50 Coffee Break and poster viewing

 

 

Session 5 - Anthropology in the Genomic Era (Anthropology Building, Aula Sergi)

 

Invited lectures

15.50 - 16.15 David COMAS (Spain)
Overview of the Genographic project: preliminary results

 

16.15 - 16.40 Guido BARBUJANI (Italy)
Inference of demographic processes from comparisons of ancient and modern DNAs

 

16.40 - 17.05 Claudio FRANCESCHI (Italy)
Medical Anthropology

 

17.15 - 17.40 Mark COLLARD (Canada)
Anthropology and Archaeology

 

17.40 - 18.05 Quentin ATKINSON (UK)
The prospects for tracing deep language ancestry

 

18.05 - 18.30 General discussion

 

18.30 - 18.45 Final remarks and poster Prize

optimized for Internet Explorer

 

 HOME

PROGRAMME

ABSTRACTS

COMMITEES

SPONSORS